W zależności od panujących obostrzeń w Polsce, uczniowie powracają do szkół, uczą się zdalnie albo mają tzw. naukę hybrydową. Na czym to dokładnie polega i jak to wygląda w praktyce?
Czym jest nauka hybrydowa?
Nauka hybrydowa to połączenie lekcji przeprowadzanych stacjonarnie i zdalnie. To forma organizowania zajęć, która ma na celu zminimalizowanie ryzyka zachorowań na koronawirusa. W danym czasie, w szkole może przebywać nie więcej niż 50% uczniów. Zostaje wprowadzana cyklicznie, w zależności od panującej sytuacji z Polsce. Obowiązuje klasy 1-3, a także 4-8. Wszystko jednak zależy od konkretnego województwa, a także aktualnych obostrzeń. Należy śledzić informacje na bieżąco, aby wiedzieć, czy nauka hybrydowa aktualnie występuje. Budżet domowy nie jest wystarczający na sprzęt dla dziecka? Dobrym rozwiązaniem jest szybki kredyt. Przykładowo, od 4 maja 2021, uczniowie szkół 1-3 wracają do zajęć stacjonarnych, a 4-8 od 15 maja do 29 maja mają naukę hybrydową.
Nauka hybrydowa w praktyce
Ile dni uczniowie będą chodzić do szkoły, a ile uczyć się zdalnie? Jak wygląda nauczanie hybrydowe w praktyce? Decyzja zależy tu od dyrektora. Niektóre szkoły organizują to w ten sposób, że kilka dni uczniowie chodzą do szkoły, a następnie mają nauczanie zdalne. Może to być problematyczne dla nauczycieli, którzy część zajęć prowadzą za pomocą laptopa, a część w sali. Niektóre placówki decydują się też na obecność połowy uczniów w klasie, a dla drugiej części jest transmitowana lekcja online. W kwestii organizacji takiego nauczania hybrydowego, jest wiele wątpliwości. Nauka zdalna wymaga odpowiedniego przygotowania, w tym sprzętu? Szybki kredyt rozwiąże Twoje problemy finansowe.
Program nauczania jest realizowany według planu, a wychowawca jest cały czas w kontakcie z uczniami oraz rodzicami. Obecność jest sprawdzana zarówno w szkole, jak i na zajęciach zdalnych. W drugim przypadku, uczniowie i nauczyciele mają już doświadczenie. W przypadku jakichkolwiek pytań albo trudności z zagadnieniami, możliwe jest dodatkowe wsparcie np. po lekcjach w formie online.
Nauczyciele mają obowiązek sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów, a także monitorowania postępów. Tu nie ma dużej różnicy, jednak forma pozostaje do decyzji nauczycieli. Testy online, zadania wysyłane pocztą czy rozmowy przez komunikatory – wszystko zależy od konkretnej szkoły, a także przedmiotu. Istnieje coraz więcej platform edukacyjnych.