Jaki wpływ ma prolaktyna na wypadanie włosów?

przez | 4 maja 2020

Prolaktyna – czym jest i jaką funkcję pełni w organizmie?

Prolaktyna to jeden z hormonów wydzielanych głównie przez przysadkę mózgową, odgrywających szczególną rolę w organizmie kobiety. Już sama nazwa wskazuje na „pro-laktację”, co oznacza, że jest to hormon stymulujący proces laktacji, czyli produkcji mleka matki w okresie ciąży i karmienia piersią. Jednocześnie prolaktyna współistnieje z wysokim stężeniem progesteronu we krwi – tym samym gdy rośnie poziom prolaktyny, ustaje owulacja, więc niemożliwe jest zajście w ciążę.

Co w sytuacji, gdy prolaktyna jest za wysoka?

Z problemem wysokiego poziomu prolaktyny boryka się wiele kobiet w wieku rozrodczym, niekoniecznie są to nawet ciężarne bądź świeżo upieczone mamy. Zdarza się, że kłopoty z prolaktyną dotyczą już nastolatek, choć w tym wypadku znaczenie ma ogólne rozstrojenie hormonalne, typowe dla okresu dojrzewania i niestabilności dorastającego organizmu. Bywa i tak, że przyczyn nagłego wzrostu stężenia prolaktyny należy upatrywać w silnie stresującej sytuacji, często związanej z prowadzeniem niehigienicznego trybu życia, w tym brakiem odpowiedniej ilości dobrego jakościowo snu.

Bez względu na przyczynę wysokiego stężenia prolaktyny, skutki takiego stanu rzeczy są łatwo widoczne i odczuwalne przez kobietę. Należą do nich:

  • rozdrażnienie i uczucie niepokoju
  • możliwa tkliwość piersi
  • bezowulacyjne cykle miesiączkowe (w sytuacji, gdy pojawia się poza okresem ciąży i karmienia)
  • pogorszenie kondycji skóry i włosów

O ile wymienione w pierwszych trzech punktach zmiany mogą nam umknąć i pozostać niezauważonymi (choćby ze względu na fakt, iż każda kobieta może doświadczać ich w różnym stopniu bądź też nie wszystkie wystąpią), o tyle problem z kondycją włosów, które stają się łamliwe i wypadają bardziej, niż dotychczas, wydaje się najbardziej uciążliwy i trudny do przeoczenia.
Kłopot z wypadaniem włosów wskutek wysokiego poziomu prolaktyny dotyka większości kobiet w ciąży i w okresie połogu. Jak jemu zaradzić? Wszystko zależy od nasilenia problemu.

Jeżeli prolaktyna wywołała silne zamieszanie w organizmie i przy każdym myciu, rozczesywaniu tracisz garść włosów, warto w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Być może konieczne będzie tymczasowe wdrożenie leczenia, mającego na celu przywrócenie równowagi hormonalnej w organizmie. Jeżeli natomiast problem wypadających na skutek prolaktyny włosów nie jest aż tak dokuczliwy, warto spróbować samodzielnej suplementacji preparatami z odpowiednią zawartością biotyny i innych substancji wpływających na kondycję włosów. Jednocześnie nieodzownymi mogą okazać się dobrane odpowiednio do potrzeb włosów kosmetyki, np. wcierki zapobiegające ich wypadaniu lub maski nakładane na skórę głowy i nasadę włosów.

Po zastosowaniu wymienionych środków zaradczych problem wypadających włosów powinien ustąpić, zaś poziom prolaktyny z biegiem czasu i po okresie karmienia piersią powinien wrócić do normy. Jako kobieta nie zapominaj o codziennej trosce o swoje zdrowie i samopoczucie, bo świadczą o nim nie tylko walory estetyczne Twojej urody, ale przede wszystkim wewnętrzna równowaga organizmu, w tym stabilizacja hormonalna.

Jeden komentarz do „Jaki wpływ ma prolaktyna na wypadanie włosów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *