Jak zrobić klej z mąki ziemniaczanej?

przez | 3 października 2020

Klej z mąki ziemniaczanej (nazywany klajstrem) to świetny nietoksyczny klej dla dzieci, który można zrobić w domu z podstawowych produktów. Jego ogromną zaletą jest to, że jest dużo bardziej bezpieczny niż klej ze sklepu. Jest delikatniejszy dla skóry dziecka i nawet jeśli dziecko go spożyje, nie będzie to niebezpieczne, ponieważ składa się z produktów obecnych w codziennej diecie. Ponadto jego wykonanie jest bardzo tanie i proste i jest to również bardzo ekologiczne rozwiązanie, ponieważ nie potrzebujemy do niego dodatkowego opakowania. Klej z mąki ziemniaczanej jest też o wiele łatwiejszy do wyprania niż tradycyjny klej i nie klei dłoni. Taki klej możne nas uratować w sytuacji, kiedy dziecko chce wykonać pracę plastyczną, a nie mamy w domu kleju. 

Dlaczego jeszcze warto zrobić klej z mąki ziemniaczanej? To świetna zabawa dla dziecka. Dziecko jest ciekawe świata i z pewnością dużo większą frajdą będzie dla niego „przyrządzenie” kleju samodzielnie niż zakupienie gotowca.

Czego potrzeba do wykonania domowego kleju? Przede wszystkim mąki ziemniaczanej i wody. Ponadto musimy przygotować garnek, w którym go przygotujemy, a także łyżkę i szklankę, w której będziemy odmierzać ilości. 

Sposób 1 

Ten sposób jest najlepszy jeśli chcemy przechowywać nasz klej dłużej (klej zachowa swoją formę dzięki soli). Jeśli chcemy zmniejszyć lub zwiększyć ilość uzyskanego kleju wystarczy odpowiednio podzielić lub pomnożyć ilość podanych składników. Tak zrobiony klej można przełożyć do słoiczka. Klej nie powinien stracić swoich właściwości po czasie mniejszym niż tydzień. 

Składniki:

  • 1 szklanka wody
  • 1 szklanka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka soli

Sposób wykonania:

Umieszczamy wszystkie składniki w garnuszku lub misce i mieszamy je ze sobą na gładką masę za pomocą miksera. 

Sposób 2

Dzięki temu sposobowi uzyskamy klej o większej lepkości ze względu na użycie dwóch rodzajów mąki. Jest on bardziej skuteczny niż klej z samej mąki ziemniaczanej i lepiej spaja ze sobą papier. Taki klej również możemy zakonserwować dodając soli, która zahamuje rozwój pleśni. 

Składniki:

  • 1 szklanka wrzącej wody
  • 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej 
  • 0,5 szklanki mąki pszennej

Sposób wykonania:

Do garnuszka lub miski przesypujemy dwa rodzaje mąki. Mieszamy je ze sobą. Podgrzewamy szklankę wody do uzyskania wrzątku i zalewamy nim mąkę. Szybko mieszamy aż znikną grudki i masa stanie się jednolita. Czekamy do ostygnięcia. Jeśli nasz klej nie ma zamierzonej konsystencji możemy całość podgrzać na ogniu i dodać więcej wody lub mąki w zależności od planowanego efektu. Taki gotowany klej zazwyczaj ma konsystencje budyniu bądź kisielu. Kleistość można zwiększyć dodając składników takich jak miód bądź syropy cukrowe. 

Co jeśli nasz klej brzydko pachnie? Zapach kleju można modyfikować pachnącymi przyprawami takimi jak cynamon. 

Do czego można używać kleju z mąki ziemniaczanej? Taki klej jest idealny do klejenia papieru, tworzenia wyklejanej czy nakładania brokatu lub innych drobnych elementów. Nie sprawdzi się do większych elementów wymagających mocnego sklejenia.

Jeden komentarz do „Jak zrobić klej z mąki ziemniaczanej?

  1. pojka

    Polecam! To nie tylko zabawa dla dzieci ale i dla całej rodziny! My nie mogliśmy się od tego „odkleić” 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *