Plafony do salonu – dobierz model do swojego stylu

przez | 28 maja 2021

Podczas urządzania lokum wybór odpowiedniego oświetlenia to bardzo ważna kwestia, która wpłynie na końcowy efekt wystroju. Każda osoba, która urządza nowe pomieszczenie czy też przystępuje do remontu na pewnym etapie inwestycji zaczyna zastanawiać się nad oświetleniem. Ważna jest z jednej strony jego funkcjonalność z drugiej zaś względy praktyczne i estetyczne. Salon to pomieszczenie, które ma zazwyczaj największą powierzchnię, stąd też potrzeba odpowiedniego doświetlenia, które sprawi, że będziemy czuli się komfortowo w każdym miejscu głównego pokoju. Jedną z opcji na oświetlenie jest wykorzystanie plafonu, który nie tylko dostarcza dużo światła, ale także może wyglądać naprawdę efektownie.

Czym jest plafon?

W ofertach wielu sklepów z oświetleniem można znaleźć już nie tylko żyrandole, lampy wiszące i kinkiety, ale także plafony. Czym się charakteryzuje ten nieco egzotycznie brzmiący rodzaj oświetlenia? Plafony mają zazwyczaj płaską formę i montowane są bezpośrednio do sufitu. To doskonałe rozwiązanie szczególnie w niskich pomieszczeniach, kiedy to, aby nie zabierać przestrzeni montuje się „płaską” lampę w postaci plafonu. Niekiedy wiszące lampy czy żyrandol mogłyby zwyczajnie przeszkadzać i wtedy dobrym wyjściem jest plafon. Jeśli chcemy powiększyć swój salon to warto zastanawiać się nad wyborem plafonu. Plafon stanowi zazwyczaj główne źródło światła w salonie, dlatego należy wybrać taki o odpowiedniej wielkości i natężeniu światła. Dostępne są ekonomiczne plafony LEDowe, które nie dość, że zapewniają dużą ilość światła to ponadto są energooszczędne. To również bardzo dobre rozwiązanie w przypadku dziecięcych pokoi, gdyż plafony nie dość, że wiszą wysoko i dzieci nie mają do nich dostępu, to ponadto są odporne na uszkodzenia np. podczas zabaw z piłką. Plafony znajdziemy najczęściej w nowoczesnych wnętrzach. Mogą one przybierać najróżniejsze formy – np. kół, rozet, kwiatów. Plafon czyli lampa sufitowa nie musi mieć surowej formy. W sklepach dostępne są plafony o najbardziej fantazyjnych kształtach. Plafony mogą być złożone, wielowymiarowe, a nawet postarzane – wtedy bardzo dobrze dopasują się do wnętrz w stylu retro. 

Jaki plafon wybrać?

Należy wybrać plafon o odpowiedniej wielkości. Mimo, że plafon kojarzy się z dyskretnym i niewielkim oświetleniem, to w sklepach dostępne są naprawdę obszerne plafony, które będą w stanie oświetlić nawet większe pomieszczenia. Plafon oczywiście powinien być umieszczony na środku salonu, aby jego światło docierało równomiernie w każde miejsce. W ofertach sklepów dostępne są plafony jednopunktowe, które sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, jak i te kilkupunktowe stanowiące mocniejsze źródło światła. Wiele zależy od tego, jaką barwę światła wybierzemy. Dostępne są żarówki o ciepłej, zimnej i neutralnej barwie. Do salonu najlepiej sprawdzi się plafon z żarówkami o ciepłej barwie. Dzięki niej pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Zaś w pomieszczeniach o eleganckich, minimalistycznym wystroju lepiej sprawdzi się zimne oświetlenie. Sprawdź co oferują producenci na stronie https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/12-plafony. Do salonu warto wybrać plafon z delikatniejszą oprawą o mocy 12W, która wytworzy przyjemne światło, najlepsze do pokoju dziennego. W ofercie dostępne są plafony reagujące na ruch, a także uruchamiane na pilota. To bardzo wygodna opcja, która zazwyczaj posiada funkcję włącz/wyłącz, ale także pozwala sterować natężeniem światła. Plafon można zamontować samodzielnie lub poprosić o pomoc fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *