Jakie rośliny posadzić na działkę rekreacyjną?

przez | 19 maja 2020

Co posadzić na działce rekreacyjnej, aby niewielka przestrzeń stała się dumą gospodarzy? Z obszernego katalogu roślin wybraliśmy te, które sprawdzą się w każdych warunkach. Zarówno w miejscach nasłonecznionych, półcienistych, jak i w cieniu. Warto sprawdzić, które z nich uatrakcyjnią każdy pobyt na działce.

Proste w uprawie byliny

Wśród najpopularniejszych roślin na działkę rekreacyjną znajdziemy wiele prostych w uprawie bylin. Są to między innymi lawenda, irys, funkia czy krwawnica pospolita. Ich doskonałym uzupełnieniem mogą być popularne kwiaty jednoroczne: aksamitki, słoneczniki, a także nasturcja i wilec. Na ziemi kwietne dywany stworzą kwitnące na niebiesko barwinek pospolity oraz bluszcz pospolity. Co istotne, są to gatunki, które nawet w zimę pozostają zielone.

Do obsadzania skalniaków i skarp sprawdzą się między innymi: goździk kropkowany, konwalia majowa oraz różne odmiany rojników. Te ostatnie tworzą dekoracyjne różyczki i praktycznie nie mają żadnych wymagań co do gleby. Podobny efekt zagwarantują trawy ozdobne. Z drugiej strony mamy oczywiście róże, czyli niezwykle piękne i dekoracyjne rośliny na działkę. Warto pokusić się o ich zakup, mimo że nie należą do najłatwiejszych w uprawie.  

Kolorowe krzewy

Jak jeszcze inaczej można stworzyć piękne rabaty kwiatowe na działce? Wykorzystując do tego krzewy ozdobne. Wśród najpopularniejszych krzewów prym wiodą mahonia pospolita i berberys. Ozdobą działki w maju jest oczywiście lilak, popularnie nazywany „bzem”, a jesienią sumak octowiec. Ten drugi może pochwalić się dużą wytrzymałością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Z drugiej strony ma tendencję do tworzenia odrostów korzeniowych, które należy regularnie usuwać, aby uniknąć jego nadmiernej ekspansji.

Do najpopularniejszych roślin działkowych zaliczamy też iglaki. Sadzone w rządach, mogą z biegiem czasu stworzyć naturalne zielone ogrodzenie. Podobnie jest z bukszpanem, z którego możemy uformować fantazyjne kształty. Z kolei doskonałą ozdobą trawnika może być pachnąca magnolia czy okazałe rododendrony. Są to krzewy, które ze względu na dekoracyjne kwiaty doskonale prezentują się zarówno w grupie roślin, jak i sadzone pojedynczo.

Nie tylko owocowe drzewka

Do sadzenia w ogródkach działkowych świetnie nadają się też drzewka owocowe. Do najpopularniejszych zaliczamy czereśnie, orzech włoski i leszczynę. Dużą popularnością cieszą się też maliny, borówki amerykańskie, porzeczki i oczywiście truskawki. Te ostatnie należy posadzić na agrowłókninie, aby nie wypuszczały odnóżek. Inne popularne rośliny na działkę to zioła wieloletnie. Tu prym wiodą mięta, tymianek oraz oregano, które podczas kwitnienia wabi motyle i pszczoły.

A co posadzić na działce, jeśli mamy do osłonięcia altanę z nasłonecznionej strony? Tu doskonałym rozwiązaniem będzie winogrono. Jego uprawa wymaga czasu i zaangażowania, jednak dla smacznych owoców warto poświęcić mu trochę czasu. Tym bardziej, że można z nich przyrządzić nie tylko doskonałe wino, ale też galaretki, dżemy i smaczne desery.

Jeden komentarz do „Jakie rośliny posadzić na działkę rekreacyjną?

  1. karol

    Taka własna działka to raj dla osób, które mieszkają w blokach i nie mogą sobie pozwolić na uprawę roślinek.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *