Delikatna skóra malucha
Kto chociaż raz trzymał na rękach noworodka, ten wie, jak delikatną jest istotką. Boimy się o delikatną główkę, malutkie paluszki i wątłe ciałko. Bardzo delikatna jest również skóra dziecka. Przez to często na jej powłokach pojawiają się różnego rodzaju przesuszone fragmenty, wysypki czy odparzenia. Chociaż zdarzają się one niemal każdemu maluchowi to często spędzają rodzicom sen z powiek. Chcąc ulżyć naszemu maleństwu stosujemy coraz to nowsze specyfiki, a poprawy często nie widać lub jest chwilowa. Babcie i ciocie prześcigają się w dobrych radach, a my nie wiemy kogo mamy słuchać. Prawdą jest, że niektóre stare, sprawdzone sposoby naszych mam i babć na różne dolegliwości są aktualne do dzisiaj. A my, mający dostęp do setek artykułów, książek i specjalistów, możemy te sposoby sprawdzać i weryfikować. Bo przecież żaden rodzic nie chce zaszkodzić swojemu dziecku.
Kąpiel noworodka w krochmalu
Po przywiezieniu naszego noworodka ze szpitala do domu stajemy przed wieloma wyzwaniami. Do tych z pewnością należą kąpiele, zwłaszcza te pierwsze, kiedy dziecko jest malutkie i wydaje się nam kruche i delikatne. Dawniej pierwsza kąpiel noworodka odbywała się w szpitalu, właściwie zaraz po porodzie. Obecnie uważa się, że maź płodowa, w której dziecko przychodzi na świat pełni funkcję ochronną dla jego delikatnej skórki. Dlatego wiele położnych zaleca pierwszą kąpiel malucha dopiero około 3 tygodnia życia. Zazwyczaj po kilku tygodniach zauważamy, że skórka noworodka zaczyna się łuszczyć i staje się przesuszona. Wtedy świetnym pomysłem jest kąpiel w krochmalu. Jest to sposób na nawilżenie skóry znany od setek lat i wciąż cieszący się uznaniem nie tylko rodziców, ale i specjalistów. Nie ma się czemu dziwić, bo przynosi świetne efekty. Zazwyczaj są one widoczne już po 1-2 kąpielach w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości. Zastosowanie krochmalu w kąpieli pomaga łagodzić wszystkie zmiany skórne: odparzenia pupy, potówki, otarcia i zadrapania oraz skórne reakcje alergiczne np. na środki piorące. Z powodzeniem można stosować kąpiele w krochmalu u dzieci ze skazą białkową czy cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Warto przygotowywać takie kąpiele, zwłaszcza, że wcale nie jest to trudne, a potrzebne ku temu produkty mamy wszyscy w swojej kuchni.
Przepis na krochmal
Szacujemy, że do kąpieli noworodka lub niemowlaka potrzebujemy około 5-6 litrów wody. Do przygotowania takiej kąpieli wystarczą nam następujące proporcje: 2 szklanki zimnej wody, 2 stołowe łyżki mąki ziemniaczanej oraz 3 litry wrzątku. Przepis na krochmal jest następujący: mąkę ziemniaczaną rozpuszczamy w zimnej wodzie mieszając, następnie dodajemy do wrzącej wody i mieszamy przez kilka minut. Powinniśmy uzyskać konsystencję gładkiego kisielu. Jeśli zrobią się grudki to możemy taki kisiel przelać przez gęste sitko, jednak jest to znak, że nie rozmieszaliśmy zbyt dokładnie mąki w zimnej wodzie. Tak przygotowany krochmal wlewamy do wanienki z wodą. Musimy pamiętać, że optymalna temperatura do kąpieli noworodka powinna być o około stopień wyższa od temperatury jego ciała, czyli wynosić około 38 stopni. Są maluchy, które wolą wyższą temperaturę, ale w takim wypadku musimy zdawać sobie sprawę, że im wyższa temperatura, tym bardziej wysusza się delikatna skóra malucha. Przygotowując wodę do kąpieli w wanience musimy pamiętać, że krochmal będzie bardzo gorący, więc automatycznie podniesie temperaturę wody. Skóra dziecka wykąpanego w ten sposób nie wymaga już żadnej dodatkowej pielęgnacji, nie ma potrzeby również spłukiwać krochmalu z ciała. Z powodzeniem możemy tak kąpać naszą pociechę 3-4 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb.
Warto dodać, iż takie kąpiele działają dobroczynne na każdy rodzaj skóry i mogą być stosowane bez ograniczeń wiekowych. Można stosować je od pierwszych dni życia dla dzieci, ale również dla dorosłych, jeśli chcemy w sposób naturalny zadbać o swoje ciało.
Sama praktykowałam regularne kąpiele mojego dziecka i widzę sporo pozytywów!